Øivind i Tropex
Well-known member
Bor ikke du nesten i Danmark ? Blir vel ikke 1m is hos deg, så det tror jeg vi løser med stengeventil ut fra dam og tappemulighet på forfilter.
Syntes du har planlagt bra.
Syntes du har planlagt bra.
Velkommen til Norsk Hagedamforening! 🌿🐠 Vi er glade for at du har funnet veien hit, og vi håper du vil trives i vårt fellesskap. Som registrert bruker kan du umiddelbart delta i diskusjoner, dele dine erfaringer, stille spørsmål og poste tråder om alt som har med hagedammer å gjøre. Hvis du i tillegg blir medlem av Norsk Hagedamforening, får du tilgang til eksklusive medlemsfordeler som rabatter hos våre samarbeidspartnere, spesialtilbud på produkter, og invitasjoner til arrangementer og kurs. Registrer deg i dag og bli en del av vårt engasjerte hagedam-miljø! Vi ser frem til å høre fra deg!
Bor ikke du nesten i Danmark ? Blir vel ikke 1m is hos deg, så det tror jeg vi løser med stengeventil ut fra dam og tappemulighet på forfilter.
Syntes du har planlagt bra.
Så kult, da har dere bedre metrolog en de fleste av ossnesten Dammark var vel litt unna men sørlandets perle er innafornei det blir nok ikke så tykke isen til vanlig her nede men vi har jo noen gode kulde perioder inni mellom selv om det ikke er hvert år hjelper veldig med nærheten til sjøen ved og ta en tur ned på brygga vår og følge med på sjø tempraturen vi får aldri vinter og snø føre sjø vannet kryper under 6 grader er en fin peke pinne på når det begynner og haste og få ting i hus føre snøen kommer
Så kult, da har dere bedre metrolog en de fleste av oss
Blir fin dam dette![]()
Jeg har stort sett brukt en sekk jordtuktig betong og støpt litt rundt den. Bare så den ligger stødig og har fint fall rundtbunndrenet bør jeg støpe det fast med semnent eller bare pakke rundt med jord?
Jeg har stort sett brukt en sekk jordtuktig betong og støpt litt rundt den. Bare så den ligger stødig og har fint fall rundt
Ok , men et tips vedrørende planter er å vente til jeg får disse frigitt fra Mattilsynet som har påskeferie.kommer en tur til søndag må ha litt mer deler og kansje litt planter tilblir spendene og se om jeg klarer og la være og kjøpe noen fisk
![]()
Noe sjangs for at plantene er frigitt til helgen etter påske ?Ok , men et tips vedrørende planter er å vente til jeg får disse frigitt fra Mattilsynet som har påskeferie.
Fjordårets planter er selvfølgelig klare, men begrensa utvalg .
Ta med fiskestang for sikkerhets skyld![]()
Du lurte på hvor stor pumpe du bør ha til denne, da vil jeg nesten anbefale å kjøre litt av vannet inn i vortexdelen, og resten rett inn i børstedelen på filtret. Skal denne vortexen virke bra bør den ikke ha mer enn 4000L/t og kanskje mindre. Sett på en justeringsmulighet så kjører du så mye vann du kan, men samtidig ser ut lort og skit bunnfeller.har kjøpt makent filter som på bildet(bildet er lånt her på forumet) hvor stor pumpe må jeg ha til det ?noen som kan poste bilder av et sånn oppsett så jeg kan se hva dere har i de forskjellige kamra?Vis vedlegget 11896
du mener at den øverste hyllen blir så bred?![]()
planlegger du utvide hyllen til dit hvor du har merket med oransj??
dette blir en ny hylle bygger opp en 15-20 cm kant ca der den Orange streken er
ok,da skjønner jeg,ville egentlig bare si at det er greit det er litt bredde på hyller man skal avslutte dammen/lage kantoverganger særlig hvis man har loddrette vegger å skal bruke stein for eksempel kan fort rase hvis man stabler ytterst på den loddrette veggen ,kanskje ikke så lenge man har vann i dammen,men når man tømmer f.eks
![]()